Po co czytać?

Z takim pytaniem zmagali się uczniowie VI klasy na lekcji języka polskiego. Podczas burzy mózgów ustalili, dlaczego warto czytać. Wypisali wszystkie podane przez kolegów powody i po ich przejrzeniu i pogrupowaniu otrzymali listę dziesięciu najważniejszych, które wywiesili w klasie. Oto niektóre z nich: Czytając, stajemy się mądrzejsi. Czytanie rozwija słownictwo. Dzięki czytaniu lepiej piszemy.

Ciekawym pomysłem okazało się stworzenie Kącika Wędrujących Książek, do którego uczniowie przynieśli swoje ulubione powieści, baśnie, opowiadania, by podzielić się z innymi radością czytania. Reklamowali je, zachęcając do przeczytania. Niektórzy napisali krótkie recenzje. Reklama okazała się skuteczna, gdyż po lekcji wielu uczniów wymieniło się książkami. Okazało się, że dzielenie się książkami jest o wiele lepsze od ich posiadania.

Walka o podniesienie czytelnictwa, walka o spopularyzowanie samego faktu czytania i walka o książki -skarbnice wiedzy i mądrości- jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Czytajmy, bo „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać” (D. Diderot).