Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia, w rocznicę śmierci Williama Szekspira oraz Miguela de Cervantesa, obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto początkowo obchodzono wyłącznie w hiszpańskiej Katalonii, gdzie w Dniu Świętego Jerzego - patrona regionu, zwyczajowo obdarowywano się książkami. Na wniosek rządu Hiszpanii oraz Międzynarodowej Unii Wydawców 23 kwietnia został ogłoszony przez UNESCO Dniem Książki i Praw Autorskich.

Czytaj więcej...

Pasowanie na czytelnika w roku szkolnym 2022/2023

W dniu 1 marca w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika. To ważna chwila w życiu uczniów I klasy. Uroczystość prowadzili uczniowie VI klasy, którzy wcielili się w postacie z różnych bajek. Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki, wysłuchały próśb książki, wspaniale rozwiązały zagadki dotyczące różnych baśni. Dowiedziały się, jak wygląda książka biblioteczna.

Czytaj więcej...

Akcja czytelnicza „Randka w ciemno z książką”

Z okazji walentynek w naszej szkolnej bibliotece rozpoczęła się akcja czytelnicza „Randka w ciemno z książką”. To propozycja dla wszystkich czytelników, którzy mają odwagę wejść na drogę poszukiwań literackich i wyjścia poza czytelnicze przyzwyczajenia.

Czytaj więcej...

Zwycięstwo Malwiny

Klasa piąta wzięła udział w międzyszkolnym konkursie „Święci przewodnicy – Święty Mikołaj”. Wszyscy uczniowie napisali piękne prace, a jurorom najbardziej spodobało się wypracowanie Malwiny Król, która została laureatką konkursu. Gratulacje dla Malwiny i wszystkich piątoklasistów!

Czytaj więcej...

Wyniki „Misiowego konkursu”

Uczestnicy „Misiowego konkursu” czytelniczego mieli za zadanie znaleźć i napisać ręcznie lub wydrukować wybrany cytat z ulubionej książki, podać jej tytuł oraz imię i nazwisko autora, a zrobić sobie zdjęcie z ulubionym pluszakiem lub zdjęcie swojemu misiowi wraz z wypisanym cytatem. Z zadaniem najlepiej poradziły sobie:

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia - Konkurs

25 listopada obchodzone jest lubiane przez wszystkie dzieci Międzynarodowe Święto Pluszowego Misia. Wszyscy mają lub mieli pluszowe misie. Z okazji tego święta nasza szkolna biblioteka ogłasza „Misiowy konkurs”! Należy wykonać następujące zadanie:

Czytaj więcej...

Narodowe Czytanie „Moralność pani Dulskiej”

We wtorek, 7 września, uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w „Narodowym Czytaniu” pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w obszarze której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.

Czytaj więcej...

Walentynki z książką

Z okazji Walentynek biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas I - III akcję czytelniczą „Walentynki z książką”.

Każde dziecko otrzymało Walentynkę - książkę i słodki prezent. Walentynką dla biblioteki jest przeczytanie książki i jej zwrot w jak najkrótszym czasie oraz opowiedzenie czy lektura się spodobała.

Czytaj więcej...

Sposób na lekturę

W epoce kultury masowej zdominowanej przez telewizję i internet wielu uczniów rzadko sięga po książki. Czytanie lektur szkolnych często kojarzy się z przykrym obowiązkiem, zajęciem nudnym, a nawet trudnym.

Czytaj więcej...

III edycja Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania

Gratulujemy naszym uczennicom Nikoli Krzyżanowskiej z klasy 7 , Nikoli Wiącek z klasy 6, Judycie Bonson - Mące z klasy 2 za reprezentowanie naszej szkoły na etapie finałowym III edycji Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania, który w tym roku odbywał się pod hasłem „W hołdzie Janowi Pawłowi II”. Opiekę nad uczennicami sprawowały: Panie Roberta Hys i Małgorzata Wit.

Czytaj więcej...

„Misiowy” konkurs rozstrzygnięty!

Tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole towarzyszył „misiowy” konkurs, na który wpłynęło wiele pięknych zdjęć ulubionych pluszaków. Dzieci ułożyły także listy bajek, baśni, wierszyków, piosenek, które w tytule mają słowa: miś, niedźwiadek, niedźwiedź… Najwięcej takich utworów (aż 36!) znalazła Maja Demczuk z kl. III, która zajęła I miejsce w naszym konkursie.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzone jest lubiane przez wszystkie dzieci Międzynarodowe Święto Pluszowego Misia. Wszyscy mają lub mieli J pluszowe misie. Z okazji tego święta ogłaszamy misiowy konkurs! Należy wykonać 2 zadania:

Czytaj więcej...

Wyniki Konkursu Pięknego Czytania

W naszej szkole odbył się pierwszy etap III Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania „W hołdzie Janowi Pawłowi II”. Aż 22 uczniów zaprezentowało swoje zdolności, próbując czytaniem oczarować komisję. Wszyscy byli doskonale przygotowani.

Czytaj więcej...

III Regionalny Konkurs Pięknego Czytania

Zapraszamy uczniów klas I- VIII do udziału w III edycji Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania, który w tym roku odbywa się pod hasłem „W hołdzie Janowi Pawłowi II”. Konkurs jest organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie.

Czytaj więcej...

Godziny pracy biblioteki szkolnej

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

PONIEDZIAŁEK:      8.50 -9.50

WTOREK:              10.45 -11.45

ŚRODA:                 9.50 -12.30

CZWARTEK:          11.30 -11.45;

                             12.30 -12.45

PIĄTEK:                 8.55 -10.45;

                             11.30 -12.30

"Trójka" Czyta. Narodowe Czytanie 2020

Jak co roku przygotowaliśmy w naszej szkole „Narodowe Czytanie”. W akcji tej, której patronem jest Para Prezydencka, uczestniczymy tradycyjnie corocznie. W tym roku 7 września czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego -wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Czytaj więcej...

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

biblioteka

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest od 1985 roku. W tym roku przebiega pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Z tej okazji zachęcam Was do obejrzenia krótkiego filmu https://www.youtube.com/watch?v=6D08tHNz2Ms

Proponuję Wam także kilka konkursów online. Powodzenia!

https://learningapps.org/7147330

https://learningapps.org/2202765

https://learningapps.org/1143659

https://learningapps.org/1233575

https://learningapps.org/1693503

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Czytaj więcej...

Lektury na ekranie

Zachęcam do zapoznania się z filmowymi ekranizacjami lektur szkolnych.

"Lektury na ekranie" to cykl filmów i teatrów telewizji w mistrzowskich adaptacjach. Do obejrzenia pod linkiem https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

Znajdziecie tu między innymi:

Czytaj więcej...

Spektakle dla uczniów online

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie serdecznie zaprasza uczniów na dwa bezpłatne pokazy online spektakli:

  • pokaz rejestracji spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w reżyserii Kuby Kowalskiego odbędzie się w środę 1 kwietnia 2020 r. o godz. 20:00.

Link do transmisji pojawi się w wydarzeniu na Facebooku (jako pokaz premierowy) www.facebook.com/events/2294270144199216/

  • pokaz online spektaklu "Książę i żebrak" odbędzie się w środę 8 kwietnia 2020 r. o godz. 12.00.

Link do transmisji pojawi się w wydarzeniu na Facebooku (jako pokaz premierowy) www.facebook.com/events/216038342952166/

Serdecznie zapraszamy!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać  języka swego- hańbą oczywistą.

F.K. Dmochowski)

Dnia 21 lutego każdego roku jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Randka w Ciemno z …Książką