Zwycięstwo uczniów z Zespołu Nr 3 w Finale Powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju BRD

09 maja 2018 roku w Zespole Nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu krasnostawskiego.

Organizatorem turnieju był Zespół Nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie, UKS Trójka Krasnystaw przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Chełmie, Komendą Powiatową Policji w Krasnymstawie oraz Gminą Krasnystaw.

Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Otwarcia turnieju dokonał dyrektor Zespołu Nr 3 w Krasnymstawie pan Krzysztof Kowalczyk oraz zastępca dyrektora WORD w Chełmie pan Tadeusz Łańcucki. Nad prawidłowością przebiegu turnieju czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie mł. asp. Tomasz Kowalik i sierż. Łukasz Harasim.

W turnieju wystartowało 8 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Uczestnicy mieli do rozwiązania test teoretyczny składający się z 25 pytań dotyczących wiedzy o ruchu drogowym m.in. zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym oraz test z krzyżówek.

Następnie uczniowie pokonywali tor przeszkód składający się z dziewięciu elementów: żmijka, korytarz z desek, równoważnia, tarka, przedmiot do przewożenia, rynna, slalom z ograniczeniem, łezka, zatrzymanie w miejscu. Ponadto cała drużyna wykonywała zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Konkurencję oceniał ratownik medyczny pan Michał Olszewski.

O klasyfikacji końcowej decydowała suma punktów uzyskana przez zawodników. Poziom wiedzy i umiejętności był bardzo wysoki, a walka o poszczególne miejsca niezwykle zacięta.

Wśród szkół podstawowych najlepsze miejsca uzyskały:

 • I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Krasnymstawie w składzie: Krystian Galewski, Emilia Mazurek, Wiktor Wiśniewski, Ines Dziedzic (opiekun Paweł Haładyj).
 • II miejsce - Szkoła Podstawowa w Krupem w składzie: Krzysztof Kocimski, Hubert Moń, Daria Filipczak, Luiza Dulbas (opiekun Mariusz Gronkowski),
 • III miejsce - Szkoła Podstawowa z Siedlisk Drugich w składzie: Mateusz Szymczuk, Paulina Michalak, Łukasz Wiśniewski, Amelia Pitucha (opiekun Kamil Siwczyński),
 • IV miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Krasnymstawie w składzie: Julia Miszczak, Aleksandra Tarasewicz, Kacper Kowalski, Damian Kurzyński (opiekun Adriana Łysakowska).

Wśród szkół gimnazjalnych najlepsi okazali się:

 • I miejsce - Gimnazjum Nr 3 w Krasnymstawie w składzie: Daniel Piętal, Konrad Dziedzic, Patryk Podgórski (opiekun Paweł Haładyj),
 • II miejsce - Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie w składzie: Mikołaj Buk, Mateusz Kowalski, Mateusz Sawa (opiekun Adriana Łysakowska)
 • III miejsce - Gimnazjum w Siedliskach Drugich w składzie: Wojciech Bartosiak, Kamil Daniel, Julia Chruściel (opiekun Kamil Siwczyński)
 • IV miejsce - Gimnazjum w Jaślikowie w składzie: Kamil Korzeniowski, Dominika Sawa, Paulina Leszczyńska (opiekun Piotr Bielesza)

Najlepszymi zawodnikami turnieju zostali:

Szkoła Podstawowa:

 1. Krystian Galewski – SP Nr 3 w Krasnymstawie
 2. Ines Dziedzic – SP Nr 3 w Krasnymstawie
 3. Hubert Moń – SP w Krupem

Gimnazjum (wszyscy z Gimnazjum Nr 3 w Krasnymstawie):

 1. Daniel Piętal
 2. Patryk Podgórski
 3. Konrad Dziedzic

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, medale, dyplomy, a wszyscy uczestnicy nagrody rzeczowe i gadżety, które wręczył pan Wojciech Kowalczyk, wójt Gminy Krasnystaw, pan Sławomir Kozioł wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie, pan Krzysztof Kowalczyk dyrektor Zespołu Nr 3 w Krasnymstawie.

Sponsorami turnieju byli:

 • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie,
 • Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie,
 • Burmistrz Miasta Krasnystaw,
 • Gmina Krasnystaw.

Ponadto uczestnicy otrzymali jogurty, które przekazała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie.

Laureaci reprezentować będą nasz powiat w zmaganiach szczebla wojewódzkiego, który odbędzie się dla szkół gimnazjalnych 19 maja 2018 r. w Zamościu, natomiast dla szkół podstawowych 24 maja 2017 roku w Opolu Lubelskim.