XL FINAŁ CENTRALNY OGÓŁNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM, NIDZICA 2017

Położona w południowej części województwa warmińsko - mazurskiego Nidzica
w dniach 12-14 czerwca 2017 roku gościła uczestników XL Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Finaliści turnieju, który może poszczycić się czterdziestoletnią tradycją zostali przyjęci godnie i zapewne długo będą wspominali swój udział w zawodach oraz pobyt na Pojezierzu Mazurskim.


    Wyjątkowa sceneria miasta położonego nad rzeką Nidą, ciekawe zabytki, malowniczy krajobraz, skutecznie łagodziły napięcie i emocje towarzyszące zawodnikom oraz opiekunom.
    Otwarcie turnieju odbyło się w sali rycerskiej nidzickiego zamku. Po części oficjalnej uczestnicy oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć walki rycerskie w historycznej oprawie pięknego, gotyckiego zabytku.
    W przeddzień zawodów drużyny wraz ze swoimi opiekunami analizowały różne możliwości ustawienia znaków drogowych i praktycznie zapoznawały się z trasą przejazdu miasteczka ruchu drogowego. Podobnie było z torem przeszkód, gdzie młodzi ludzie ustawiali przywiezione przeszkody i po raz kolejny sprawdzali swoje umiejętności.  
Celem Turnieju, organizowanego przez Komendę Główną Policji, Związek Motorowy, przy udziale Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest podnoszenie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa i poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przede wszystkim bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:
- popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
- kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
- popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy
  przedmedycznej,
- popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
    W realizacji tych zadań współuczestniczą także Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego organizując wspólnie z Policją akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także,
i przede wszystkim nauczyciele i wychowawcy, organizując uczniom w szkołach możliwość udziału w eliminacjach turnieju.
    Uczestnicy rozwiązywali testy z wiedzy o przepisach ruchu drogowego
i skrzyżowaniach, udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, jeździli po rowerowym torze przeszkód oraz miasteczku ruchu drogowego.      
Gminę Krasnystaw, powiat krasnostawski, a zarazem województwo lubelskie reprezentowało Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie w składzie Patryk Podgórski, Daniel Piętal i Patryk Niećko uczniowie klas gimnazjalnych, a opiekunem drużyny był pan Paweł Haladyj –  nauczyciel. Szkoła w ostatecznej klasyfikacji zajęła 12 miejsce w Polsce. Był to trzeci w historii udział uczniów z Zespołu nr 3 w Krasnymstawie na tak wysokim szczeblu  i znów
się okazało, że uczniowie z małej szkoły gminnej mogą powalczyć z najlepszymi drużynami
z całego kraju.   
Warto podkreślić, że główny organizator turnieju postarał się o liczne atrakcje podczas trzydniowego pobytu w województwie warmińsko-mazurskim. Uczestnicy mieli możliwość spotkać się z przedstawicielami sportów motoryzacyjnych: Marcinem Łukaszewskim, Magdą Duhanik, Jackiem Czachorem oraz Marcinem Szanterem. Podziwiać „Piękne klasyki” – pokaz starych samochodów oraz symulator dachowania, a wieczorem uczestniczyć w wielkim grillowaniu.
Ponadto odbyła się wycieczka do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, zwiedzanie Olsztyna oraz Planetarium „Odyseja kosmiczna”.