Jedenasty listopada

Z okazji Święta Niepodległości grupa uczniów pod kierunkiem pani Anny Wrony, pani Krystyny Gozdeckiej i pana Leszka Darmochwała, przygotowała dla nas uroczystą akademię. Recytując wiersze i śpiewając patriotyczne pieśni, przybliżyli oni te chwile w historii Polski, kiedy to nasi przodkowie walczyli o wolność i suwerenność naszego kraju. Na koniec uczniowie z klasy trzeciej wzruszyli nas wspaniałym śpiewem, podsumowując tym samym, czym jest dla nas niepodległość.

 

Jedenasty Listopada - E. Buczyńska

 Niepodległość - trudne słowo. Może ono znaczy,
coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo - bardzo ważne. Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

       Uwięziony ptak nie śpiewa.
    A czy wiesz dlaczego?
    Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
    Ptaka szczęśliwego.

Czasem ktoś Ci nie pozwoli cieszyć się swobodą
i zamieszka bez pytania w twoim kraju z tobą.
Potem bardzo się panoszy, rządzi i wymaga.
Wreszcie mówi, że tak lepiej, że tobie pomaga.

   
Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.
Niepodległość znaczy wolność.
Słowa najpiękniejsze.