Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać  języka swego- hańbą oczywistą.

F.K. Dmochowski)

Dnia 21 lutego każdego roku jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Niemal połowa z 6 tysięcy języków świata może zaniknąć w ciągu dwóch, trzech pokoleń. Sprzyjają temu komunikatory, emotikony, krótkie SMS-y. Jeśli więc nie chcemy, by język polski znalazł się w grupie tych zagrożonych „wymarciem”, to dbajmy o nasz język nie tylko w Dniu Języka Ojczystego, ale każdego dnia roku.

Dla uczczenia tego święta został zorganizowany konkurs promujący Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Miał on formę zabaw z językiem polskim. W szkolnej bibliotece najpierw spotkali się uczniowie klas I-III, którzy świetnie poradzili sobie z rebusami, krzyżówkami, zagadkami ortograficznymi i innymi zadaniami polonistycznymi. Następnie uczniowie z klas IV –VIII zmierzyli się z niełatwymi zadaniami. Ci, którzy wykonali je najlepiej, otrzymali bardzo dobre oceny z języka polskiego.

Na przerwach działał w bibliotece Kącik Językowy”, w którym były przygotowane zabawy językowe, m.in. ukryte słowa, łamańce językowe, czyli wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami. Była zabawa w ułożenie jak najdłuższego zdania, w którym wszystkie wyrazy miały zaczynać się na taką samą literę. Można było dopisać własne przykłady palindromów- wyrazów, które czytane lub pisane wspak, znaczą to samo, co pisane lub czytane normalnie oraz homonimów- wyrazów tak samo brzmiących, o identycznym zapisie, mających zupełnie odmienne znaczenie. Dużą popularnością wśród uczniów cieszyło się układanie jak największej ilości słów z kilku liter umieszczonych na ścianach biblioteki. Mistrzami w tej dziedzinie zostali Dawid i Oliwier, którym udało się ułożyć ponad 70 wyrazów J

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy tak licznie wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz Ewelinie P. za ogromne zaangażowanie w zorganizowanie tego przedsięwzięcia.

R. Hys

Link do filmu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

galeria