SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY

23 stycznia obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego

Święto zostało ustanowione przez the Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Dlaczego 23 stycznia? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.

Dlaczego warto pisać ręcznie?

Ręczne pisanie wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego. To nie tylko kreślenie liter na papierze, to czynność, która sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia. Uczy samokontroli i dyscypliny. Wspomaga i ćwiczy pamięć.

Można ten dzień potraktować z przymrużeniem oka, a można... wziąć udział w konkursie na najładniejsze pismo (regulamin poniżej). Dziś, gdy sztuka kaligrafii niemal zanikła, a listy piszemy wyłącznie na komputerze, może to być dobrą zabawą. Zawsze można też wybrać się do Muzeum Syrokomli w Borejkowszyźnie i spróbować swoich sił w pisaniu piórem... gęsim J

 

więcej informacji o święcie tutaj

 

Regulamin konkursu

I Organizator konkursu: Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 3 w Krasnymstawie

II Cele konkursu:

- rozbudzanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania,

- rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

- rozpowszechnianie sztuki kaligrafii wśród dzieci i młodzieży,

- rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów,

- pobudzanie aktywności twórczej.

III Uczestnicy: W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkoły z klas II-VIII i III gimnazjum.

IV Zadanie konkursowe:

1. Uczestnicy konkursu ręcznie przepisują przygotowany przez organizatora fragment literatury piórem bądź ołówkiem, bez użycia korektora (należy przynieść własne przybory do pisania).

2. Czas trwania pracy ucznia wynosi 45 min.

3. Każdy uczestnik konkursu powinien wykonać inicjał (pierwszą literę tekstu) w sposób ozdobny. Dopuszcza się wykonanie wszelkich ozdobników do tekstu oraz ilustracji zależnie od inwencji twórczej ucznia.

4. Prace uczestników oceni jury powołane przez organizatora.

5. Ocenie będzie podlegać:

- staranność pracy,

- oryginalność elementów graficznych,

- płynność pisma i estetyka połączeń liter.

V Warunki uczestnictwa:

Należy zgłosić swoje uczestnictwo do nauczyciela bibliotekarza do dnia 18.01.2019r. Planowany termin konkursu w Dniu Pisma Ręcznego czyli 23 stycznia 2019 r.