Wycieczka do zagrody edukacyjnej Ulik

Klasy I - III wybrały się na jesienną wycieczkę do gospodarstwa pszczelarskiego Ulik na Roztoczu. Przywitała nas piękna pogoda i warsztaty zaczęliśmy od zwiedzania skansenu zabytkowych uli. Wędrując ścieżką przyrodniczo - edukacyjną, w otoczeniu miododajnych drzew i kwiatów obserwowaliśmy z bliska pszczoły, trzmiele i motyle.

Gospodarz pasieki w sali muzealnej opowiadał o właściwościach miodów i pszczelarstwie oraz
o historii bartnictwa. Dzieci mogły dotknąć zabytkowych miodarek drewnianych i 
metalowych, podkurzaczy czy pras i siatek miodowych. W wiejskiej chacie stylizowanej na czasy z lat 70 dwudziestego wieku mogliśmy zobaczyć z bliska żarna, moździerze, tarki, warsztat tkacki, radia, zegary, żelazka z duszą. W specjalnej altance znajduje się oszklony ul pokazowy, przeznaczony do oglądania pracy pszczół. Korzystaliśmy też z ula inhalacyjnego, który służy do poprawy oddychania dla wszystkich odwiedzających gości. Podczas pobytu w pasiece dzieci mogły kupić dla siebie i bliskich pyszne miody z Roztocza oraz wyroby artystyczne ręcznie robione i świece woskowe. Atrakcją regionalną jest MIÓD FASOLOWY z nektaru kwiatów roztoczańskiej fasoli Piękny Jaś, produkowany i promowany przez pasiekę Ulik jako produkt roku. Wypoczynek w pszczelarskiej zagrodzie zakończyliśmy ogniskiem. Uczniowie miło i ciekawie spędzili czas w bliskości natury, zabierając ze sobą niepowtarzalne wspomnienia i słodkie smaki Roztocza zamknięte w słoiczkach miodu!

galeria