Gwiezdny pokaz z Planetarium w Centrum Nauki Kopernik

W poniedziałek 16 listopada odbyły się zajęcia online w planetarium Centrum Nauki Kopernik dla klas IV – VIII. Były one prowadzone przez edukatorów na żywo, oddzielnie dla każdej klasy, oczywiście on-line, na YouTube i platformie Teams, z której korzystamy na co dzień w czasie nauki zdalnej.

Najpierw zobaczyliśmy, w jaki sposób widać na niebie planety oraz gwiezdne drogowskazy, czyli gwiazdozbiory Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz Gwiazdę Polarną. Kiedy już wiemy, gdzie jest ta gwiazda, bez problemu możemy określić kierunki świata. Zobaczyliśmy też, jak wyglądają inne gwiazdozbiory: Kasjopea, Wieloryb, Andromeda, Pegaz, Perseusz... Edukatorzy opowiadali o nich w bardzo ciekawy sposób, nawiązując do mitów greckich – okazuje się, że na nocnym niebie zapisano mnóstwo historii o mitologicznych bogach i herosach.

Jednak nie wszystko, co możemy dostrzec na niebie to gwiazda lub planeta. Jeśli mamy dobre warunki do obserwacji, możemy dostrzec nawet inną galaktykę! Jasna plamka w gwiazdozbiorze Andromedy, zwana kiedyś Wielką Mgławicą Andromedy, to tak naprawdę galaktyka! Tworzą ją miliardy gwiazd. Jest to galaktyka spiralna, podobna, ale większa od naszej Drogi Mlecznej, czyli galaktyki, w której my żyjemy. Uff, może się zakręcić w głowie od tych milionów, milionów gwiazd!

Wracamy do naszego Układu Słonecznego! A w nim, godne „wirtualnego zwiedzania”, są planety. Dowiedzieliśmy się o nich kilku ciekawostek, a także zobaczyliśmy jak wyglądają łaziki marsjańskie. Czy wiecie, że wśród projektujących marsjańskie łaziki są naukowcy i studenci z Polski? Po wizycie na tej planecie wiemy, że Mars zwany jest „czerwoną planetą”, bo jego powierzchnię pokrywają tlenki żelaza (rdza). Na jego powierzchni znajduje także się suchy lód (zestalony tlenek węgla (IV)), który ulega ciekawemu zjawisku – sublimacji (przechodzi ze stanu stałego od razu w gazowy). Sublimują też komety, gdy zbliżają się do Słońca.

Po prezentacji przyszedł czas na rozmowę na platformie Teams. Każdy mógł zadawać pytania. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy np. jak w języku migowym pokazać słowo „księżyc” czy „gwiazda”, albo jak można wysłać swoje imię na Marsa (serio!).

Zajęcia były tak ciekawe, że chcielibyśmy, by trwały dłużej. W kosmosie zostało jeszcze tyle do zwiedzania!

Opiekę nad uczniami w czasie zajęć sprawowała pani Danuta Hus i pani Alicja Barcikowska.

Zajęcia „Nauka dla Ciebie” są realizowane i finansowane w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”. Program „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.