Spotkanie młodzieży z teatrem

Dnia 3 i 4 marca bieżącego roku nasi uczniowie udali się do Krasnostawskiego Domu Kultury na dwa spektakle teatralne. Zostały one przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

Pierwszego dnia uczniowie klasy IV obejrzeli sztukę pt. „W krainie mitów”. Para urwisów, Ola i jej brat Michał, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem powodują przeniesienie się w czasy mityczne. Uczniowie razem z bohaterami wzięli udział w wielkiej przygodzie, pełnej humoru oraz zaskakujących zwrotów akcji. Spotkali zapomnianych już dziś: Prometeusza, Pytię, Ikara, Syzyfa oraz Midasa, którzy przybliżyli im wiedzę na temat przeszłości. Dowiedzieli się, że mity są świetnym źródłem pokory i szacunku do mądrości w nich zawartych, choć mogą się wydać zbyt odległe i nierealne. Dodatkową atrakcją dla młodych widzów były po spektaklu krótkie warsztaty aktorskie, w których mogli wziąć udział i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy aktor.

Następnego dnia uczniowie z klasy VI i VII obejrzeli sztukę pt. S@motni w tłumie”, sztukę poruszającą ważne i aktualne problemy współczesności, mówiącej o pułapkach cywilizacji XXI wieku i ucieczce w świat wirtualny, w którym tracimy umiejętność nawiązywania bezpośrednich kontaktów. Spektakl opowiadał o powszechnym dziś zjawisku eurosierot, izolacji młodych ludzi, konflikcie pokoleniowym. Motywem głównym, łączącym te zjawiska, była samotność młodych ludzi. Choć hartuje, jak powiedział jeden z bohaterów, to jednak często okazuje się życiowym dramatem. Młodzi bohaterowie tej sztuki żyli w ramach jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różniły ich środowiska, z których pochodzą, jak i bagaż, w który wyposażyło ich życie. Różna też była ich samotność. Te życiorysy splotły się w sztuce, a dla nas oglądających, mogą stać się podstawą do dyskusji na temat problemów nurtujących i dotykających współczesną młodzież.

Sądząc po reakcjach oglądających oba spektakle przypadły im do gustu, zostawiły w nich sporo wiedzy, nie tylko tej z historii, ale i życiowej mądrości. Zapraszamy do galerii.

galeria