Projekt „Pamiętamy… 17 marca – 19 kwietnia”

Niezmiernie nam miło poinformować, że Zarząd Państwowego Muzeum na Majdanku wybrał naszą szkołę, jako jedyną w województwie lubelskim do projektu „Pamiętamy… 17 marca – 19 kwietnia”. Już dziś gościliśmy w szkole kierownika działu edukacji PM na Majdanku panią Jolantę Laskowską oraz panią Mirellę Rusek, która przejęła opiekę nad naszą szkołą.

Projekt jest realizowany z udziałem uczniów szkół z regionu dotyczący Żydów z Lubelszczyzny. Tematem, który poruszy nasza młodzież będzie: żydowscy mieszkańcy Krasnegostawu. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii projekt ten przy współpracy z edukatorami z PM na Majdanku będzie realizowała młodzież ze szkoły podstawowej. Projekt „Pamiętamy… 17 marca – 19 kwietnia” jest realizowany co roku przez jedną szkołę z Lubelszczyzny. Realizując go dołączymy do obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Daty zawarte w tytule projektu nie są przypadkowe – 17 marca to data likwidacji getta w Lublinie, natomiast 19 kwietnia – powstania w getcie warszawskim. W ciągu trwania projektu uczniowie poznają historię swojego miasta, zwiedzą teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku dostrzegając przy tym powiązanie tego miejsca z losami mieszkańców swojego miasta, wezmą udział w warsztatach w muzeum, zbiorą materiały. Na podstawie zdobytych informacji oraz doświadczeń, uczniowie przygotowują podsumowanie projektu. W naszej szkole odbędzie się też wykład pana Jakuba Chmielewskiego. Uroczyste zakończenie oraz prezentacja wyników pracy odbędą się 24 kwietnia w szkole.