Grudniowe ubieranie choinki

12 grudnia bieżącego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Punktualnie o godzinie 12.00 uczniowie klas: I, II, III, IV, V i IV zasiedli przy stołach w sali dawnego refektarza, na których były już przygotowane dla nichwszystkie materiały.

Na początku pracownik muzeum, pan Mateusz Soroka, opowiadał o dawnych obyczajach ludowych związanych ze świętami Bożego Narodzenia, o ozdobach, którymi dawniej ludzie na wsi dekorowali swoje chaty. Dodatkowo dzieci mogły wszystko to, o czym słuchali, zobaczyć na przygotowanej prezentacji multimedialnej. Dowiedziały się, że część z tych tradycji do dziś jest obchodzona w ich domach i rodzinach. Następnie pod okiem pracowników muzeum oraz swoich wychowawczyń uczniowie wykonywali według własnych pomysłów z przygotowanych materiałów różnego rodzaju ozdoby. Na koniec każdy zawieszał wykonaną przez siebie ozdobę na choince stojącej w rogu refektarza. Zakończeniem grudniowych warsztatów było wspólne pamiątkowe zdjęcie naszych uczniów na tle ubranej choinki.

Mamy nadzieję, że tego typu warsztaty przybliżyły uczestnikom dawne obyczaje bożonarodzeniowe i magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, mimo braku śniegu za oknem. Zapraszamy do galerii.

                                                                                              Małgorzata Wit

galeria