„Tam i z powrotem” i „Kamienie na szaniec” – czyli spotkanie uczniów z Narodowym Teatrem Edukacji

Dnia 16 i 17 października 2019 roku nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć dwa spektakle teatralne. Pierwszego dnia młodzież z klasy V i VI pod opieką pań: Małgorzaty Wit i Moniki Skryckiej obejrzała „Tam i z powrotem”. Wielbiciele Hobbita wiedzą o czym mowa. Historia ta okazała się nie tylko piękną bajką o smokach i krasnoludach, czy rzeczą o przyjaźni, odwadze i poświęceniu, ale przede wszystkim klasyczną powieścią drogi.

Młody i niedoświadczony bohater wyrusza na daleką wyprawę, która w konsekwencji zmieniła całe jego życie. Pokonując liczne niebezpieczeństwa i stawiając czoła własnym słabościom, nasz podróżnik dorasta, dowiaduje się wiele o sobie samym, sprawdza granice własnych możliwości oraz poznaje smak klęski i wygranej. Niesamowite kostiumy, bajeczna scenografia i przede wszystkim świetna gra aktorów - to wszystko spowodowało, że sztuka okazała się wyprawą, dzięki której dzisiaj w każdym z nas może drzemać coś z małego
i dzielnego hobbita.

Drugiego dnia - 17 października uczniowie klasy VII i VIII mieli przyjemność spotkać się
z bohaterami książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Alek, Zośka i Rudy to postacie, które na zawsze się wpisały w polską zbiorową świadomość narodową i stanowią punkt odniesienia do wszelkich prób opisywania pojęcia patriotyzmu i poświęcenia. Uczniowie mieli okazję w całej pełni zobaczyć cechy charakteru naszych bohaterów, które wprost wprowadziły ich w poczet Wielkich Polaków. Spektakl, który nasza młodzież miała okazję obejrzeć, to widowisko, w którym lekcja historii przeplatała się z opowieścią
o miłości, patriotyzm z humorem, a klęska przekuwała się w nadzieję zwycięstwa. Młody widz został wprowadzony w realia, nawet te dramatyczne, by mógł w nich uczestniczyć
i wyjść z przedstawienia z odpowiednią dozą refleksji i wzruszeń, rozmyślając o straconym młodym pokoleniu i o losie własnego kraju.

Zapraszamy do galerii.

galeria