Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Czy musimy być tacy sami, by mieć dobre relacje?

Takie pytanie zostało postawione przez panią Ewę Magdziarz na kolejnym spotkaniu z programem Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Miało ono miejsce 21 listopada 2018 roku w KDK-u.

Po prelekcji uczniowie klasy VI obejrzeli film pt. „Na linii wzroku” w reżyserii J. Dollhopf `a. To historia 11-letniego chłopca. Michi od śmierci matki mieszka w domu dziecka. Nie wie, kto jest jego ojcem i czasem pozwala sobie marzyć o tym, że jest to ktoś wyjątkowy. Przypadkowo natrafia na niewysłany list mamy do kogoś, kto może być jego ojcem. Rozpoczyna więc poszukiwania. Tom, adresat listu, okazuje się zupełnie inny, niż chłopiec się spodziewał – jest karłem. Michi początkowo wstydzi się wyglądu domniemanego ojca i odwraca się od niego. Jednak życie w sierocińcu staje się nieznośne z powodu złośliwości kolegów. Dlatego wraca on do Toma, który okazuje się być wspaniałym opiekunem i przyjacielem. Przy jego boki Michi odzyskuje poczucie bezpieczeństwa i przypomina sobie o wartościach, które są dla niego ważne.

Film „Na linii wzroku” to dobra okazja do rozmów z uczniami o sposobach tworzenia pozytywnych relacji z innymi osobami. W szczery i przejrzysty sposób pokazuje historię odbudowywania swojego poczucia bezpieczeństwa przez dziecko po traumie opuszczenia oraz problem uprzedzeń, jakimi naznaczone są nasze relacje z innymi. Polecamy!