Uczniowie „Trójki” na Festiwalu Nauki

W dniu 26 września 2017 roku uczniowie kl. VII oraz II i III gimnazjum brali udział w warsztatach chemicznych: „ I Ty możesz zostać Marią Curie – Skłodowską” oraz „Woda to nie tylko H2O”. Zajęcia odbywały się na UMCS w ramach obchodów Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Były to lekcje chemii przeprowadzone przez pracowników uczelni w nowych dla uczniów warunkach. Dawały one możliwość indywidualnego eksperymentowania, zabawy kolorami, identyfikacji substancji na podstawie jej właściwości, dla uczniów klasy VII -pierwszego spotkania ze sprzętem laboratoryjnym i używania go indywidualnie, a także przeprowadzenia profesjonalnych badań wody z różnych miejsc z wykorzystaniem bardzo drogiego sprzętu – spektrometru. Badaliśmy odczyn, mineralizację, zawartość węgla organicznego, azotanów (V) oraz twardość węglanową metodą miareczkowania. Do eksperymentów używaliśmy wody pochodzącej z kranu, z rzeki Bystrzycy, destylowanej, mineralnej do picia oraz napoju coca coli. Na podstawie uzyskanych wyników określaliśmy klasę cieczy i jej przydatność do spożycia.

Duże wrażenie zrobiły na nas wyniki uzyskane z badania coca coli: pH tej cieczy wyniosło 2,52. Jest to odczyn wyraźnie kwaśny. Pijąc ten napój zakwaszamy organizm, spożywamy kwas fosforowy (V). Nie jest to korzystne dla naszego zdrowia. Może zmienią się nasze nawyki żywieniowe po takiej właśnie lekcji chemii?

Zajęcia wszystkim bardzo podobały się. Wprowadziły nas w świat nauki. Rozbudziły ciekawość poznawczą, zainteresowały przedmiotem. Może ktoś wróci na tę uczelnię jako student, a następnie pracownik naukowy? Czas pokaże…