Zagrożenia wynikając z niewłaściwego wykorzystania internetu oraz gier komputerowych

Szanowni Państwo !

               W związku z doniesieniami medialnymi o zagrożeniach wynikających
z niewłaściwego wykorzystania internetu oraz gier komputerowych, prosimy o zwrócenie uwagi na zachowanie dzieci, kontrolę tego ile i na jakich stronach www spędzają czas oraz uwrażliwienie, by nie podawały obcym osobom swoich pełnych danych osobowych (także podczas rejestracji w różnych serwisach).

               Rozmawiajmy też z dziećmi - jeśli zbudujemy pełną zaufania i szacunku relację
z nimi, będziemy mogli być spokojni, że nasze dzieci nie robią niczego, czego nie pochwalamy i są w stanie zidentyfikować niebezpieczeństwo czyhające na nie w sieci, a my zauważymy wszelkie niepokojące sygnały odpowiednio wcześnie, by zareagować. Jednocześnie, jeśli uważacie Państwo, że dziecko ma problem, zapraszamy na indywidualne konsultacje u psychologa p.A.Barcikowskiej i pedagoga p.M.Białek w naszej Szkole.

               Przekazujemy też informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu i gier komputerowych (także tych w telefonie komórkowym):

  • Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczyć na Internet i gry komputerowe.
  • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w Waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
  • Zainteresuj się, z jakich stron korzysta i w co gra Twoje dziecko i czy jest dla niego odpowiednie. Porozmawiaj z dzieckiem o grach i portalach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  • Zanim kupisz Swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może Ci w tym pomóc system oceny gier PEGI http://www.pegi.info/pl/
  • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu korzystania z internetu i grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
  • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

               W celu uzyskania dodatkowych porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr tel. 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych. Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, mogą dzwonić pod nr Tel. 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka). Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie: http://www.saferinternet.pl/pl/   http://cybernauci.edu.pl/

               W sprawie sposobów zabezpieczenia komputera używanego przez dziecko zapraszamy też na indywidualne konsultacje w naszej Szkole u nauczyciela informatyki p.G.Małka (środy, 13:40 – 14:25).