160-lecie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Krasnymstawie
W dniu 18 października 2024 r. w Zespole Nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie odbył się Jubileusz 160-lecia Szkoły Podstawowej Nr 3 im. ks. Stanisława Konarskiego w Krasnymstawie.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, po którym gości powitał w imieniu pana Wójta Gminy Krasnystaw Wojciecha Kowalczyka, pan dyrektor Krzysztof Kowalczyk. Po przemowie Pana Dyrektora, w której nawiązał do historii szkoły i jej powstania, i po wystąpieniach gości nastąpiła część artystyczna. Przedstawiała ona historię szkoły na tle wydarzeń historycznych i popularnych w ówczesnych czasach piosenkach. Uczniowie wykazali się wspaniałym zmysłem aktorskim i to zarówno ci najmłodsi – przedszkolaki, jak i ci starsi z klas 1- 8. Część artystyczna pokazała też nam, jak zmieniała się oświata i jak zmieniało się miejsce ucznia w systemie edukacji, a także czym zajmował się uczeń poza nauką. W trakcie części artystycznej miało miejsce pasowanie na ucznia szkoły naszych najmłodszych wychowanków, uroczyście wprowadzonych przez rodziców lub dziadków. Dzieci zatańczyły poloneza, odpowiedziały na wiele pytań egzaminacyjnych i złożyły przysięgę odebraną przez Wójta Gminy Krasnystaw pana Wojciecha Kowalczyka. Warto podkreślić, że podczas uroczystości zaśpiewały nasze absolwentki Klaudia Żuk i Oliwka Mazurek. Uroczystość zakończył występ Młodzieżowej Drużyny Strażackiej z OSP Krakowskie Przedmieście. Oprócz głównej uroczystości można też było zwiedzać wóz strażacki i quad z OSP Krakowskie Przedmieście oraz zabytkowy żuk – Dzik Śnieżny, który przemierzył całą Europę i płn. Afrykę.
Czas i historia zbiegły się w jednym punkcie, w tym jednym dniu, w Szkole Podstawowej Nr 3 w Krasnymstawie. A nie udałoby się to bez grona wspaniałych ludzi, którzy wykonali ogrom pracy, aby wszystko się udało i aby każdy uczestnik tego niezwykłego wydarzenia był zadowolony. Dziękuję wszystkim pracownikom szkoły, nauczycielom, rodzicom i uczniom za przygotowanie Jubileuszu 160-lecia. Szczególne słowa podziękowania kieruję do nauczycieli przygotowujących część artystyczną: p. Małgorzaty Wit, p. Małgorzaty Białek, p .Katarzyny Charkot, p. Justyny Witko, p. Agnieszki Jasińskiej, p. Leszka Darmochwała, p. Konrada Ruśniaka.
Szczególne podziękowania należą się Kołom Gospodyń Wiejskich z Zażółkwi, Widniówki, Niemienic „Ostoja” i Zażółkwi „Razem” oraz pracownikom kuchni szkolnej, którzy po tej uczcie duchowej zapewnili nam tak wspaniałą ucztę smakową.
160 lat minęło, jakie będzie następne? O tym będą decydować inne osoby i inne pokolenia...
Uroczystość naszą uświetnili: pan Józef Zając – Senator RP; pan Wojciech Kowalczyk - Wójt Gminy Krasnystaw; pan Maciej Baranowski - Dyrektor Delegatury w Chełmie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie; pani Teresa Mościcka - Dyrektor Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie; pani Beata Fałda - Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie; pan Daniel Miciuła – Burmistrz Miasta Krasnystaw; pan Marcin Wilkołazki – Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw; pani Magdalena Pizoń - sołtys Krakowskie Przedmieście, Radna Miasta Krasnystaw; pan Krzysztof Gałan - Sekretarz Gminy Krasnystaw, członek Zarządu Powiatu Krasnystaw; pan Mariusz Frąc – członek Zarządu Powiatu Krasnystaw; pan Mirosław Berbeć - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Radny Gminy Krasnystaw; pani Wanda Domańska - Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Radna Gminy Krasnystaw; pani Beata Hartanowicz - zastępca Referatu Oświaty i Obsługi Interesantów Gminy Krasnystaw; pani Mirella Rusek - Pora – Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie; pan Radosław Chmielewski – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie; pani Agnieszka Wołoch – z Banku Spółdzielczego w Izbicy; pan Piotr Jelonek – kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krasnymstawie; pani Małgorzata Gwarda- Prezes oddziału powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krasnymstawie; pan Szymon Mroczek – Komendant Powiatowy Policji w Krasnymstawie; pan Kamil Bereza – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej; pan Lucjan Cimek – regionalista, autor wielu publikacji z historii regionu; dyrektorzy powiatowych, miejskich i gminnych szkół podstawowych i ponadpodstawowych; dyrektorzy powiatowych, miejskich i gminnych jednostek kultury, bibliotek i muzeum; sołtysów wsi Zażółkiew, Niemienice, Białka, Widniówka, Rońsko i Krakowskiego Przedmieścia; przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej Krakowskie Przedmieście; Koła Gospodyń Wiejskich z Zażółkwi, Niemienic, Widniówki; byli dyrektorzy szkoły i przedszkola.
Sponsorzy uroczystości, którym bardzo dziękujemy:
1. Wemax Polska
2. Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie
3. Bank Spółdzielczy w Izbicy
4. Brunpol
5. Miropasz
6. Boster Farby
7. Stolpłyt
8. PBS Mrówka Krasnystaw
9. Mazurek – Metal
10. Kasa Unii Lubelskiej
11. Akasha Net
12. Alfa Ryszrd Miścior
13. Hurtowania Dekol
14. Stowarzyszenie Krasnostawianie
15. Zbeol
16. Pizzeria Buona Vita
17. Piekarnia Grela
Szczególnie dziękujemy za pomoc w organizacji uroczystości i poczęstunku sołectwu Krakowskie Przedmieście na czele z p. sołtys Magdaleną Pizoń.
Dziękujemy również Radzie Rodziców naszej szkoły i przedszkola.
Zdjęcia wykonała pani Paulina Sadlak - dziękujemy!