Wycieczka do Muzeum Polin i Sejmu

W piątek 24 lutego sprawdziliśmy, co miał na myśli Julian Tuwim pisząc „Jaka wielka jest Warszawa!”. Co niektórzy Tuwima może nie znają, ale już Sanah jak najbardziej. Ale co ma Sanah do Tuwima? A no to, że zaśpiewała piosenkę „Warszawa” do tekstu właśnie Tuwima. A że Tuwim poetą wspaniałym był, mogliśmy się dowiedzieć w czasie zwiedzania Muzeum POLIN.

Zanim jednak tam dotarliśmy, musieliśmy zmierzyć się z porannym wstawaniem i leniwym podnoszeniem powiek w rytmie wschodu słońca. Jednak wszyscy dali radę i punktualnie pojawili się na miejscu zbiórki pod szkołą. Warszawa powitała nas deszczem, ale my głodni wiedzy, nie zważając na kaprysy pogody, przystąpiliśmy do zwiedzania Muzeum Żydów Polskich POLIN. Blisko 2 godz. lekcji muzealnej dało nam wiedzę o życiu, kulturze i tradycjach ludności żydowskiej w Polsce. Największą atrakcją była prasa drukarska, przy której każdy mógł na chwilę stać się drukarzem, stacja kolejowa z biletami na pamiątkę, czy odwzorowanie ulicy przedwojennej Warszawy. Poza Muzeum podeszliśmy pod Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego, Pomnik Jana Karskiego oraz Skwer Willy’ego Brandta. Dalej szybko przemieściliśmy się pod Sejm RP. Wykorzystując wolny czas do wejścia, przeszliśmy pod Ambasadę USA i Szwajcarii oraz zobaczyliśmy pomnik prezydenta USA Ronalda Regana. W Sejmie każdy z nas najpierw musiał przejść przez wykrywacz metali, a później już mogliśmy zwiedzać kuluary Sejmu. Byliśmy na słynnych korytarzach sejmowych, po których przechadzają się posłowie i senatorowie. Widzieliśmy salę posiedzeń sejmowych, miejsce, gdzie odbywają się konferencje prasowe oraz sale klubów poselskich. Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek i uzupełnienie węglowodanów. Na tyle się to udało, że autobus w drodze powrotnej zamienił się w salę koncertową, na której to rozbrzmiewały piosenki umilające dalszą podróż.

Zapraszamy do wspólnych wspomnień z nami w fotografiach autorstwa pani Pauliny Sadlak, której bardzo dziękujemy za wspaniałe udokumentowanie naszej marszruty.

 galeria