VII konkurs „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – rozstrzygnięty!

29 maja 2015 roku w Wiejskim Domu Kultury w Niemienicach odbył się gminny konkurs o tematyce regionalnej „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Już po raz siódmy uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat naszego regionu. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Wyznania, kultura i obyczaje mojej małej ojczyzny”. Tradycyjnie w pierwszej części konkursu uczniowie musieli wykazać się wiedzą o regionie rozwiązując testy. Następnie przedstawiali prezentacje, w których, w wybrany przez siebie sposób, ukazali różnorodność wyznań, kultur i obyczajów naszego regionu. Szeroka tematyka konkursu dała możliwość stworzenia ciekawych i oryginalnych projektów. Uczniowie wykorzystali różnorodne formy przekazu: prezentację multimedialną, recytację, śpiew, stroje ludowe, album, autorskie mapy i foldery kulinarne. Do konkursu zgłosiło się siedem drużyn z terenu Gminy Krasnystaw: trzy szkoły podstawowe (Szkoła Podstawowa nr 3 Krasnystaw, Szkoła Podstawowa nr 5 w Krupem i Szkoła Podstawowa w Jaślikowie) oraz cztery szkoły gimnazjalne (Gimnazjum nr 2 w Zakręciu, Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie, Gimnazjum nr 4 w Małochwieju i Gimnazjum nr 5 w Krupem). Najlepsi w kategorii szkół podstawowych okazali się uczniowie z Krupego: Joanna Daniluk i Jakub Sadowski, przygotowani przez panią Izabelę Józefowską. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krasnymstawie Wiktoria Siembiga i Jakub Gadomski – opiekun pani Małgorzata Pomijan. Trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych przypadło Szkole Podstawowej w Jaślikowie, reprezentowanej przez Natalię Nadolską i Martynę Hać – opiekun pani Anna Kucharczyk. W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zdobyły uczennice z Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie: Agata Białek i Martyna Gawron – opiekun pani Anna Wrona. Drugie miejsce tym razem zajęły uczennice z Gimnazjum nr 5 w Krupem: Ewelina Chmielewska i Monika Mazur, przygotowane przez panią Izabelę Józefowską. Gimnazjum w Zakręciu w składzie: Agata Patyk i Angelika Bojarska zajęło trzecie miejsce - opiekun pani Anna Kucharczyk. Na czwartym miejscu znalazły się uczennice z Gimnazjum nr 4 w Małochwieju – Kornelia Szymańska i Joanna Berbeć, przygotowane przez panią Hannę Berbeć.

Konkurs nie odbyłby się, gdyby nie nasi lokalni sponsorzy. Nagrody rzeczowe dla uczniów ufundowali: pan Kazimierz Ruszniak - prezes „Energoremontu”, pan Janusz Mazurek - prezes „Mazurek – Metal”, pan Marek Wereszczyński - prezes „Wemaxu” oraz pan Radosław Chmielewski - prezes Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie. Poczęstunek lokalnymi produktami mleczarskimi zapewnił prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej -pan Tadeusz Badach. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wsparcie.

W jury zasiedli: po raz pierwszy pani Aldona Plucińska – etnograf, pracownik Muzeum Etnograficznego w Łodzi i jak co roku pan Jan Henryk Cichosz – lokalny poeta oraz Mateusz Soroka – pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Spośród zaproszonych osób miło nam było gościć panią Wiolettę Łukaszczyk, reprezentującą firmę „Energoremont” oraz panią Dorotę Rybczyńską, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.

Kolejny raz uczestnicy konkursu mogli przekonać się, że bogata przeszłość naszego regionu ciągle odsłania przed nami nieznane wszystkim fakty i swoje piękno. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie w tak licznym gronie.